Results page 2017.



Open Singles Class Friday
Number of dogs that ran: 51
Points out of: 100
Name of Judge: Mr M Elliott
Results 1-6, including handler, where they are from, name of dog & points
1: Joe Relph Cumbria Dell 85
2: Annie Ritakallio Burton Kippi 80
3: Shirley Cropper Bacup Ben 77
4: Arthur Temple Holmrook Floss 76
5: Ross Watson Millom Ricky 76 TU
6: G Lightfoot Wrexham Omega Mari 75

 

Open Singles Class Saturday
Number of dogs that ran: 60
Points out of: 100
Name of Judge: Mr M Elliott
Results 1-6, including handler, where they are from, name of dog & points
1: Ricky Hutchinson Littledale Sweep 93
2: James Gilman Bosley Bob 92 OLF
3: Aled Owen Corwen Llangwm Cap 92 OLF
4: Ricky Hutchinson Littledale Jock 92 OLF
5: Aled Owen Corwen Llangwm Cassie 89
6: Sergio Perello Lancaster Jim 88



Open Doubles Class
Number of dogs that ran: 2 (held over two days)
Points out of: 140
Name of Judge: Mr J Dumbleton
Results 1-3, including handler, where they are from, name of dog & points
1: Ricky Hutchinson Littledale Jock & Moya 122
2: Shirley Cropper Bacup Ben & Danny 86
3:
4:
5:
6:



Local Singles Class Friday
Number of dogs that ran: 23
Points out of: 100
Name of Judge: Mr M Elliott
Results 1-6, including handler, where they are from, name of dog & points
1: James Gilman Bosley Bob 83
2: James Dumbleton Bollington Sid 83 TU
3: Colin Pickford Rainow Rainow Liz 67
4: David Pickford Rainow Rainow Maid 59 TU
5: James Mellor New Mills Lucky 54 TU
6: Colin Pickford Rainow Rainow Meg 53

Local Nursery Class Friday
Number of dogs that ran: 11
Points out of: 100
Name of Judge: Mr M Elliott
Results 1-6, including handler, where they are from, name of dog & points
1: Adam Ledgar Macclesfield Tip 93
2: Steven Wainwright Bamford Meg 79
3: Rachel Helm Kelsall Star 78
4: Gus Dermody Nantwich Jaz 75
5: W Allen Leek Shep 63
6:

Championship winners
Points out of: 200
Name of Judge: Mr M Elliott
Results 1-6, including handler, name of dog & points
1: Aled Owen Corwen Llangwm Glesni 183
2: James Gilman Bosley Bob 182
3: Ricky Hutchinson Littledale Sweep 181
4: Aled Owen Corwen Llangwm Cap 179
5: Ricky Hutchinson Littledale Jock 178
6: James Dumbleton Bollington Sid 171



The winner was presented with the Walter Wardle Shield.

Trophy winners from 2017 trials:

Macclesfield Sheep Dog Trials Perpetual Challenge Trophy Joe Relph

Ivor S Hadfield Perpetual Memorial Trophy Ricky Hutchinson
The Williams Perpetual Trophy Ricky Hutchinson
WC Goodier Perpetual Memorial Trophy NOT HANDED OUT
The Presidents Cup NA Waller James Gilman
MSDS Trophy Charlie Dumbleton
The Bill Brown Memorial Trophy Charlie Dumbleton
Tony Judge Perpetual Trophy Adam Ledgar
The John Helm Presentation Stick not issued
Wright and Morten Perpetual Shield James Gilman
Tom Wood Perpetual Memorial Cup James Gilman
The Forrester Perpetual Trophy James Dumbleton
The Bob Morten Perpetual Memorial Trophy James Gilman
Denis Goodier Perpetual Trophy Ricky Hutchinson
Walter Wardle Sheild Aled Owen
Albright & Wilson Perpetual Trophy Aled Owen
The Jack Stanhope Perpetual Memorial Trophy James Gilman
Criddle Perpetual Trophy James Gilman
National Westminster Bank Perpetual Trophy James Dumbleton
Sir N Winterton MP Patrons Perpetual Trophy James Gilman
WA Neild Perpetual Silver Jubilee Trophy James Gilman
Frank Eardley Perpetual Memorial Trophy Adam Ledgar
Ron Bagley Perpetual Trophy Adam Ledgar
Oakes Millers Perpetual Trophy Annie Ritakallio
The Harvey Perpetual Challenge Trophy Ricky Hutchinson
The Jack Pickford Memorial Trophy James Gilman
BFSS Trophy James Gilman
The Harold Ryder Perpetual Trophy Gordon Birchenall
The Eileen Haworth Trophy Simon Cottrell
Trophy in memory of Terry Nixon James Gilman


Ryes Arms Perpetual Trophy (Tug-of-War) Macclesfield Committee